ALAN ADI TESCIL

ALAN ADI TESCİL (Domain Tescil)

domain-namesAlan adı, Internet’e bilgi sunan bir bilgisayarın veya hizmetin adıdır. www.culhabilisim.com, news.istanbul.edu.tr, ftp.culhabilisim.net birer alan adıdır (Bunlar sırasıyla Web sitesi, haber sunucusu ve FTP sunucusu alan adlarına ait örneklerdir).Bunlar kayıtlı birer isimdir ve şirketler genelde kendi şirketlerinin isminde alan adı alırlar.Burada, örneğin www.superonline altalan adı (subdomain) olarak anılır; com alan türünü gösterir. Bir alan adının sonunda tr, hk, au gibi ülke kodları yoksa o alan adı büyük olasılıkla ABD’deki bir bilgisayarda yer alır; ancak bu bir zorunluluk değildir. Örneğin Superonline sitelerinin alan adlarında tr uzantıları bulunmamakla birlikte, sunucuları Türkiye’dedir.Çulha Hosting olarak tüm alan adlarının tescil işlemlerini yapmaktayız.NİC.TR yetkilisi olarak com.tr,net.tr,org.tr,web.tr kısacası TR uzantılı tüm alan adlarını alma yetkimiz bulunmaktadır.Alan adı sipariş işlemlerinde alan adınızın boş olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

ALAN ADI (DOMAIN) NEDİR?

Sırada aktivasyon bekleyen alan adı sayısı çok değil ise alan adınız birkaç saat içinde açılır. Fakat alan adı “register” firmalarından kaynaklanan bazı sorunlar yüzünden aktivasyon işlemleri bazen 12 saati bulabilmektedir.

Domain Silinme Politikası ve Geri Alım Süreci

Domain işlemleri bir takım prosedürlere uygun olarak yapılmak zorundadır. Bu prosedürler ilgili birimlerce oluşturulmuş genel geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır. En ideal olan domaini süre bitiminden önce uzatmaktır. Süresi dolan domainler üzerinde herhangi bir işlem ve yönetim kesinlikle yapılamaz. Domain sahipleri domainler üzerinde herhangi bir hak iddia edemezler.

Domain sürenizin dolması ve uzatma siparişinizi geçmeniz hususunda sistem üzerinden üyeliğinizdeki mail adresinize uyarı maili gönderildiği gibi, sizlere verilen kullanıcı adı ve şifre ile panelden süresi bitmek üzere olan
domainlerinizi takip edebilir ve uzatma işlemi yapabilirsiniz. Her ne koşulda olursa olsun süresi geçirilen domainlerle ilgili firmamız gerekli alt yapıyı oluşturduğundan, domain süresi uzatmama ya da kaçırma gibi durumlarda sorumluluk kabul etmez.

Domaininizin süresini geçirdikten sonra ilk 78 gün boyunca domaininizi geri alma şansınız vardır. Domain sürenizi geçirdikten sonraki ilk 38 gün içerisinde geri alım yapmak isterseniz cezai ücret ödeyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Bu süreç içerisinde geri alım yapmayan kullanıcılar domaini tekrar kullanmak istiyorsa beklemek zorundadır.Net bir tarih belirtilememekle birlikte ortalama 70-90 gün arasında bir süre geçtikten sonra domain boşa düşürülünce, sıfır domain fiyatından tescil yapılabilmektedir. Özellikle belirtmek isteriz ki, domainlerin ifade edilen bu süreçleri ve rakamları uzantılarına göre değişmekle birlikte com. net uzantılı domainler de daha çok süreç bu şekilde olmaktadır. Bu süreçle ilgili detaylı bilgi almak için, http://www.icann.org/en/registrars/eddp.htm sitesini inceleyebilirsiniz.

Firma olarak her zaman domain kullanıcılarına tavsiyemiz, uzun soluklu kullanmak istedikleri, özellikle kurumsal kimliği olan, ya da firmalara ait olan önemli domainler tescil edilirken süreyi geniş tutmaları ve herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için uzatma işlemini bekletmeden, zamanında yapmalarıdır.

DOMAİN (Alan Adı) Sorgulama
Domain:(“http://www” girmeyiniz)
SMS Büfesi
Web Barındırma
Çözüm Ortakları