NEDEN YAPTIRILMALI?

Marka Tescili 556 sayılı KHK sadece tescilli markalara uygulanmaktadır. Tescil edilmemiş ancak bir şekilde kullanılmakta olan markalar koruma kapsamı dışındadır. Bu tür marka olarak kullanılan ibare ve isimler ancak genel hükümler yani Türk Ticaret Kanununun haksız rekabete ilişkin hükümlerine göre korunmaktadır. Şu halde tescilli olmayan markaların 556 sayılı KHK ‘ya göre marka hakkı sağlaması söz konusu olmayacaktır. Markanın tescil edilmemesi durumunda marka üzerinde gerçek hak sahibi olmayan kimselerin aynı markayı tescil ettirmesi ve gerçek hak sahibinin markayı kullanmasını engelleme hakkı bulunmaktadır.

  • Markanızın bir başka firma tarafından kullanılmasını ve taklit edilmesini önlemiş olursunuz.
  • İşletmenizin mal ve hizmetlerini tekel altına almış olursunuz.
  • Marka tescili, TSE belgesi gibi bir belge almanız gerektiğinde hazırlamanız gereken evraklar listesinde ilk sırada yer alır. Mal veya hizmetinizi sahiplenmenin tek yasal yolu bu belgeye sahip olmaktır.Hukuki ihtilaf durumunda hakkınızı arayabileceğiniz tek savunma aracınızdır.
  • İşletmelerin prestiji açısından her zaman etkili bir belgedir.Tüketici açısından markanın tek olması güven ve itibar sağlaması ile birlikte markaya yaptığı yatırımları da destekleyici bir unsurdur.
  • Markalaşma yolunda atılan ilk adım olan marka tescil belgesi yurt içi ve yurtdışı yapılan yatırımlarda koruyucu bir özelliğe sahiptir. 

SMS Büfesi
Web Barındırma
Çözüm Ortakları